Ongoing events

No upcoming events

Upcoming events

Champions


European Championship

2016
2014
2012
2010
2008
2006
2002
1999
1995
1992
1987
1983
1977
1974
1971
1969
1968
1967
1965

Izmir (Turkey)
Tallinn (Estonia)
Emmen (Netherlands)
Murzasihle (Poland)
Tallinn (Estonia)
Bovec (Slovenia)
Zoutelande (Netherlands)
Hoogezand (Netherlands)
Lubliniec (Poland)
Parthenay (France)
Moscow (Soviet Union)
Deventer (Netherlands)
Brussels (Belgium)
Arco (Italy)
Sukhumi (Soviet Union)
Rome (Italy)
Livorno (Italy)
Livorno (Italy)
Bolzano (Italy)

Alexey Chizhov (Russia)
Roel Boomstra (The Nedherlands)
Alexey Chizhov (Russia)
Aleksander Georgiev (Russia)
Guntis Valneris (Latvia)
Aleksander Georgiev (Russia)
Aleksander Shvartsman (Russia)
Harm Wiersma (Netherlands)
Aleksander Georgiev (Russia)
Guntis Valneris (Latvia)
Gerard Jansen (Netherlands)
Vadim Virny (Soviet Union)
Rostislav Leshchinski (Soviet Union)
Andris Andreiko (Soviet Union)
Ton Sijbrands (Netherlands)
Ton Sijbrands (Netherlands)
Ton Sijbrands (Netherlands)
Ton Sijbrands (Netherlands)
Iser Kuperman (Soviet Union)

European Championship Women

2016
2014
2012
2010
2008
2006
2004
2002
2000

Izmir (Turkey)
Tallinn (Estonia)
Emmen (Netherlands)
Sępólno Krajenskie (Poland)
Tallinn (Estonia)
Bovec (Slovenia)
Mlava (Poland)
Vilnius (Lithuania)
Zaporozhe (Ukraine)

Aygul Idrisova (Russia)
Olga Baltazhy (Ukraine)
Zoja Golubieva (Latvia)
Zoja Golubieva (Latvia)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)
Daria Tkachenko (Ukraine)
Daria Tkachenko (Ukraine)
Tatyana Chub (Netherlands)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)

European Teams Championship

2016

2013

2010

1980
1978
1973
1971
1969
1967

Tallinn (Estonia)

Tallinn (Estonia)

 Tallinn (Estonia)

Rijssen (Netherlands)
Tbilisi
Ortisei (Italy)
Bolzano (Italy)
Bolzano (Italy)
Bolzano (Italy)

The Netherlands (R. Boomstra, A. Baliakin, J. Groenendijk)
Russia (Georgiev, Amrillaew, Shaibakov, Getmanski, Chertok)
Belarus (Gantvarg, Tolchykau, Watoetin)
Soviet Union (Schegolev, Korenevski, Gantvarg)
Netherlands (Wiersma, Sijbrands, Clerc)
Netherlands (Sijbrands, Wiersma, Hermelink)
Soviet Union (Andreiko, Kuperman, Gantvarg)
Soviet Union (Andreiko, Schegolev, Kuperman)
Soviet Union (Andreiko, Schegolev, Kaplan)

European Championship Rapid games

2017
2016
2015
2014
2013
2012

Karpacz (Poland)
Izmir (Turkey)
Bacoli (Italy)
Prague (Chech Republic)
Bovec (Slovenia)
Tallinn (Estonia)

Roel Boomstra (Netherlands)
Alexander Schwarzman (Russia)
Alexander Schwarzman (Russia)
Artem Ivanov (Ukraine)
Alexander Schwarzman (Russia)
Alexander Georgiev (Russia)

European Championship Rapid games Women

2017
2016
2015
2014
2013
2012

Karpacz (Poland)
Izmir (Turkey)
Bacoli (Italy)
Prague (Chech Republic)
Bovec (Slovenia)
Tallinn (Estonia)

Ayanika Kychkina (Russia)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)
Natalia Sadowska (Poland)
Viktoriya Motrichko (Ukraine)
Aygul Idrisova (Russia)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)

European Championship Blitz games

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2005

Cannes (France)
Izmir (Turkey)
Cannes (France)
Tallinn (Estonia)
Budapest (Hungary)
Stockholm (Sweden)
Tallinn (Estonia)
Vilnius (Lithuania)
Stockholm (Sweden)
Varna (Bulgaria)
Cannes (France)
Prague (Czech Republic)

Alexander Schwarzman (Russia)
Ainur Shaibakov (Russia)
Alexander Schwarzman (Russia)
Mourodoullo Amrillaew, Alexey Chizhov (Russia)
Alexander Schwarzman (Russia)
Alexander Schwarzman (Russia)
Alexander Schwarzman (Russia)
Alexander Baljakin (Netherlands)
Alexander Baljakin (Netherlands)
Raimondis Vipulis (Latvia)
Aleksei Chizov (Russia)
Yuri Anikeev (Ukraine)

European Championship Blitz games Women

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008

Cannes (France)
Izmir (Turkey)
Cannes (France)
Tallinn (Estonia)
Budapest (Hungary)
Stockholm (Sweden)
Tallinn (Estonia)
Vilnius (Lithuania)
Stockholm (Sweden)
Varna (Bulgaria)

Natalia Shestakova (Russia)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Zoja Golubeva (LAT)
Matrena Nogovitsyna, Tamara Tansykkuzhina (Russia)
Darya Tkachenko (Ukraine)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)
Natalia Shestakova (Russia)
Tamara Tansykkuzhina (Russia)

European Superblitz Championship

2016

Izmir (Turkey)

Alexey Chizhov (Russia)

European Superblitz Championship Women

2016

Izmir (Turkey)

Matrena Nogovitsyna (Russia)

European Team Championship Rapid

2013

Tallinn (Estonia)

Latvia

European Team Championship Blitz

2016
2013
2007

Tallinn (Estonia)
Tallinn (Estonia)
Cannes (France)

Russia
Russia
Russia

European Teams Championship Women

2016
2013
2010

Tallinn (Estonia)
Tallinn (Estonia)
Tallinn (Estonia)

Russia (A.Idrisova, T.Tansykkuzhina)
Ukraine (Balthazi, Belaya)
Netherlands (Hoekman, Doumesh)

European Team Championship Rapid Women

2013

Tallinn (Estonia)

Ukraine

 European Team Championship Blitz Women

2016
2013

Tallinn (Estonia)
Tallinn (Estonia)

Poland
Ukraine

 Champions Cup

2004
2001
2000
1999

Varazze (Italy)
Ufa (Russia)
Velp (Netherlands)
Velp (Netherlands)

Udmurtneft Izhevsk (Russia)
Bashneft Ishymbai (Russia)
Neftianik Ishymbai (Russia)
NCDC Minsk (Belarus)

Confederation Cup – Open Club Championship

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Sepolno Krajenski (Poland)
Sunny Beach (Bulgaria)
Riga (Latvia)
Primorsko (Bulgaria)
Pavlovsk (Russia)
Aix les Bains (France)
Cannes (France)
Cannes (France)
Tallinn (Estonia)
Barlinek (Poland)
Salou (Spain)
St.Petersburg (Russia)
Gniezno (Poland)
Vilnius (Lithuania)

Bashneft Ufa (Russia)
A-Team (Netherlands)
Bashneft Ufa (Russia)
Bashneft Ufa (Russia)
Nizne Lenskoe (Russia)
Bashneft Ufa (Russia)
Bashneft Ufa (Russia)
Bashneft Ufa (Russia)
Bashneft Ufa (Russia)
Udmurtneft Izhevsk (Russia)
NCDC Minsk (Belarus)
Bashneft Ishymbai (Russia)
Neftianik Ishymbai (Russia)
Motorola Riga (Latvia)

Confederation Cup Women – Open Club Championship

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000

Sepolno Krajenski (Poland)
Sunny Beach (Bulgaria)
Riga (Latvia)
Primorsko (Bulgaria)
Pavlovsk (Russia)
Aix les Bains (France)
Cannes (France)
Cannes (France)
Tallinn (Estonia)
Barlinek (Poland)
Salou (Spain)
St.Petersburg (Russia)
Gniezno (Poland)

SHVSM (Russia)
Bashneft Ufa (Russia)
Kychkin Sakha (Russia)
D.C. Zaanstreek (Netherlands)
Motor Sich Zaporozhe (Ukraine)
Motor Sich Zaporozhe (Ukraine)
Pleso Kiev (Ukraine)
RTU Riga (Latvia)
Bashneft Ufa (Russia)
RTU Riga (Latvia)
Bashneft Ufa (Russia)
Motorola Riga (Latvia)
Motorola Riga (Latvia)

European Championship Veterans (50+)

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001

Korbach (Germany)
Sunny Beach (Bulgaria)
Kolobrzeg (Poland)
Texel (Netherlands)
Vilnius (Lithuania)
Riga (Latvia)
Berlin (Germany)
Kapelle (Netherlands)
Zalaegerszeg (Hungary)
Avignon (France)
Liberec (Czech Republic)
Zoutelande (Netherlands)
Havlickuv Brod (Czech R.)
Amsterdam (Netherlands)
Mlava (Poland)

Evgeni Gurkov (Russia)
Edvard Bouzinski (Lithuania)
Andrew Tjong A Ong (Netherlads)
Peter Van Der Stap (Netherlands)
Edvard Bouzinski (Lithuania)
Evgeni Gurkov (Russia)
Edvard Bouzinski (Lithuania)
Anatoly Petukhov (Russia)
Edvard Bouzynski (Lithuania)
Edvard Bouzynski (Lithuania)
Laimonis Zalitis (Latvia)
Peter van der Stap (Netherlands)
Frank Teer (Netherlands)
Anatoly Petukhov (Russia)
Frank Teer (Netherlands)

European Youth Championship Boys – 19

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)
Trieste (Italy)
Ludow Polski (Poland)

Martijn Van Ijzendoorn (Netherlands)
Jan Groenendijk (Netherlands)
Aleksei Kunitsa (Belarus)
Thijs van den Broek (Netherlands)
Wouter Sipma (Netherlands)
Roel Boomstra (Netherlands)
Roel Boomstra (Netherlands)
Andrei Tolchykov (Belarus)
Andrei Tolchykov (Belarus)
Oleksandr Malafeevskyi (Ukraine)
Ihar Mikhalchenka (Bealrus)
Roberts Misans (Latvia)
Roberts Misans (Latvia)
Aleksei Mironov (Russia)
Yuri Anikeev (Ukraine)
Ivan Antonienko (Ukraine)
Yuri Anikeev (Ukraine)
Jeroen van den Akker (Netherlands)

European Youth Championship Boys – 16

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)
Trieste (Italy)
Ludow Polski (Poland)

Marsel Sharafutdinov (Russia)
Jitse Slump (Netherlands)
Jan Groenendijk (Netherlands)
Martijn van Ijzendoorn (Netherlands)
Damir Rusaev (Russia)
Martijn van Ijzendoorn (Netherlands)
Kevin Machtelinck (France)
Wouter Sipma (Netherlands)
Roel Boomstra (Netherlands)
Ainur Shaybakov (Russia)
Andrei Tolchykov (Belarus)
Nikolay Gulyaev (Russia)
Artem Ivanov (Ukraine)
German Struchkov (Russia)
Roberts Misans (Latvia)
Roberts Misans (Latvia)
Jasper Lemmen (Netherlands)
Yuri Anikeev (Ukraine)

European Youth Championship Boys – 13

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)
Trieste (Italy)
Ludow Polski (Poland)

Nikita Volkov (Russia)
Anatoliy Protodyakonov (Russia)
Anatoliy Protodyakonov (Russia)
Denis Mezhenin (Ukraine)
Marsel Sharafutdinov (Russia)
Jan Groenendijk (Netherlands)
Jan Groenendijk (Netherlands)
Dimitri Mironov (Russia)
Andrei Filimonov (Russia)
Maksym Sharov (Ukraine)
Aleksandr Safonov (Russia)
Konstatin Kovalevskij (Russia)
Ainur Shaybakov (Russia)
Stefan Stapper (Netherlands)
Andrei Tolchykov (Belarus)
Artem Ivanov (Ukraine)
Artem Ivanov (Ukraine)
Renard Melamed (Germany)

European Youth Championship Boys – 10

2016 2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)

Savva Zaika (Russia)
Savva Zaika (Russia)
Tamerlan Akhmerov (Russia)
Danil Ilin (Russia)
Anatoliy Protodyakonov (Russia)
Artur Baygildin (Russia)
Denys Mezhenin (Ukraine)
Karol Cichocki (Poland)
Jan Groenendijk (Netherlands)
Martijn van Ijzendoorn (Netherlands)
Wojciech Wolczak (Poland)
Szymon Morzy (Poland)
Maksym Sharov (Ukraine)
Vladislav Mazur (Ukraine)
Dmitri Abarinov (Russia)
Radoslaw Szczygiel (Poland)

European Youth Championship Girls – 19

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)
Trieste (Italy)
Ludow Polski (Poland)

Ayanika Kychkina (Russia)
Angelina Popova (Russia)
Aygul Idrisova (Russia)
Anastasia Baryshava (Belarus)
Heike Verheul (Netherlands)
Daria Fedorovich (Belarus)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Daria Fedarovich (Belarus)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Alia Aminova (Russia)
Marfa Danilova (Russia)
Natalia Shestakova (Russia)
Lasma Abramsone (Latvia)
Elena Pestunova (Ukraine)
Elena Pestunova (Ukraine)
Anastasia Krasnova (Russia)
Darya Tkachenko (Ukraine)
Darya Tkachenko (Ukraine)

European Youth Championship Girls – 16

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)
Trieste (Italy)
Ludow Polski (Poland)

Ksenia Nakhova (Russia)
Elena Cesnokova (Latvia)
Elena Cesnokova (Latvia)
Rufina Ajupova (Russia)
Vera Khvashchynskaya (Belarus)
Anastasiya Baryshava (Belarus)
Nika Leopoldova (Russia)
Ayyyna Sobakina (Russia)
Olga Fedarovich (Belarus)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Olesia Abdulina (Russia)
Irina Platonova (Russia)
Elena Miskova (Moldavia)
Elena Lubchinskaya (Russia)
Anastasia Krasnova (Russia)
Ewa Siuda (Poland)

European Youth Championship Girls – 13

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)
Trieste (Italy)
Ludow Polski (Poland)

Olga Balukova (Russia)
Yana Lazovik (Belarus)
Vera Gorbacheva (Russia)
Elena Cesnokova (Latvia)
Rufina Ajupova (Russia)
Leticija Dubickaite (Lithuania)
Liliya Ivanova (Russia)
Vara Kvashinskaja (Belarus)
Nurguyana Azarova (Russia)
Aiyna Sobakina (Russia)
Heike Verheul (Netherlands)
Olga Fedarovich (Belarus)
Matrena Nogovitsyna (Russia)
Stepanida Kirillina (Russia)
Olesia Abdulina (Russia)
Evita Zile (Latvia)
Evita Zile (Latvia)
Anastasia Krasnova (Russia)

European Youth Championship Girls – 10

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001

Pinsk (Bularus)
Tallinn (Estonia)
Pinsk (Belarus)
Bielawa (Poland)
Dneprodzerzhinsk (Ukraine)
Tallinn (Estonia)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Hijken (Netherlands)
Szczecin (Poland)
St.Petersburg (Russia)
Tallinn (Estonia)
Kluczbork (Poland)
Kluczbork (Poland)
Minsk (Belarus)
St.Petersburg (Russia)
Tuchola (Poland)

Rufina Tavlykaeva (Russia)
Maryia Chasnakova (Belarus)
Viktoryia Nikalayeva (Belarus)
Olga Balukova (Russia)
Daria Kudriavtceva (Russia)
Daria Kudriavtceva (Russia)
Palina Petrusiova (Belarus)
Maryia Mironava (Belarus)
Angelina Popova (Russia)
Azaliya Sagitova (Russia)
Alicja Kaszuba (Poland)
Aigul Idrisova (Russia)
Aigul Idrisova (Russia)
Aneta Reszka (Poland)
Alia Aminova (Russia)
Matrena Nogovitsyna (Russia)

 European Students Championship

2014
2012
2011
2010
2009
2008

Kolobrzeg (Poland)
Vilnius (Lithuania)
Czestochowa, Poland
Sunny Beach (Bulgaria)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Warszawa (Poland)

Daniele Macali (Italy)
Jasper Lemmen (Netherlands)
Damian Rezka (Poland)
Ainur Shaybakov (Russia)
Jasper Lemmen (Netherlands)
Wouter Ludwig (Netherlands)

European Students Championship Girls

2014
2011
2010
2009
2008

Kolobrzeg (Poland)
Vilnius (Lihtuania)
Sunny Beach (Bulgaria)
Minsk Mazowiecki (Poland)
Warszawa (Poland)

Olga Fedorovich (Belarus)
Nataliya Shestakova (Russia)
Julia Valeeva (Russia)
Irina Platonova (Russia)
Anna Chylewska (Poland)

 

News

Ladies and gentleman, let the games begin!